Razítko Valdštejn | razitkuj.cz

  Předchozí   Valdštejn   Další  

Razítko Valdštejn

Popis místa
Valdštejn (Waldenstein) je rodový hrad pánů z Valdštejna. Pochází z druhé poloviny 13. století. Je jedním z nejstarších hradů v tomto kraji. Nyní je Valdštejn v držení města Turnova. Hrad postavila jedna z větví rodu Markvarticů asi v letech 1260 až 1280. Valdštejn se pak stal jejich rodovým sídlem, podle něhož oni i jejich potomci používali predikát páni z Valdštejna. Jsou označováni jako Valdštejnové.
Koncem 14. století sídlo získal rod Vartenberků, který patřil rovněž k rodu Markvarticů. S Jindřichem z Vartenberka se rozhodl vyřídit své účty husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, který na jaře 1424 přitáhl s vojskem k Turnovu a dobyl jej. Pak Valdštejn svěřil panu z Valečova, svému příteli.
V letech 1438–1439 se hradu zmocnily tlupy loupežníků a proto je oba v roce 1440 dobyla zemská hotovost. Střídání majitelů pokračovalo. Žili zde Šofové z Helfenburka a od roku 1514 Smiřičtí ze Smiřic. Kolem roku 1550 hrad při požáru lehl popelem.
Na sklonku 17. století majitelé zdejšího panství Valdštejnové a po nich i Aehrenthalové ze zřícenin vybudovali romantické poutní místo.

Popis razítka
Razítko měli v suvenýrech/občerstvení u hradu.

Rozměry razítka: 30 x 45

Razítko pořízeno: 4/2005

Více informací a fotografie naleznete na hrady-zriceniny.cz

  • WWW stránka
  • Odkaz na Google mapy
  • Odkaz na Mapy.cz
   1 2 3 4 5 
86%
3 hodnotící